Karkonosze

KarkonoszeKarkonosze to najwyższa część jednego z dwóch dużych pasm górskich w Polsce – Sudetów. W Karkonoszach, chociaż nie są tak wysokie jak Alpy, panuje klimat podobny do alpejskiego – z wysoką ilością opadów atmosferycznych, niskimi temperaturami, co owocuje długim okresem, w jakim spotkamy tutaj śnieg.

Zasadniczym materiałem z którego zbudowane są Karkonosze jest granit, a wskutek panujących tutaj warunków klimatycznych, procesy erozyjne doprowadziły do powstania tak charakterystycznych form skalnych – jest ich mniej więcej 150 grup. Najbardziej znane z nich to Pielgrzymy, Trzy Świnki, Owcze Skały, Ptasie Gniazda czy Końskie Łby.

Najwyższym wierzchołkiem Karkonoszy jest, położona na granicy z Czechami, Śnieżka – 1602 m n.p.m. Szczyt ten góruje nad otoczeniem (przewyższenie to około 200 metrów), dlatego widok ze szczytu jest zasłaniany tylko przez chmury. U stóp Śnieżki leży miasto Karpacz – znany ośrodek narciarski i turystyczny. Drugim słynnym szczytem jest Szrenica – 1362 m n.p.m. Nie jest ona najwyższa ale położenie w sąsiedztwie miasta Szklarska Poręba sprawia, iż zna ją wielu amatorów gór. Co roku, tłumy narciarzy korzysta ze zboczy Szrenicy. Kolejne szczyty, po polskiej stronie Karkonoszy, to Wielki Szyszak – 1509 m n.p.m. oraz Łabski Szczyt – 1472 m n.p.m.

Prawdopodobnie większość Polaków słyszało również o dwóch wodospadach w Karkonoszach: Wodospad Szklarki i Kamieńczyka. Obydwa znajdują się w niewielkiej odległości od Szklarskiej Poręby. Wodospad Szklarki znajduje się nawet obok trasy dojazdowej z Jeleniej Góry. W okolicy Mysłakowic, w Przesiece, znajduje się trzeci wodospad – Wodospad Podgórnej.

Karkonosze ubóstwiają nie jedynie narciarze – to raj dla wędrowców – opis ciekawych wycieczek tutaj: Karkonosze Wycieczki. W Karkonoszach czekają na nich setki km szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności. Dzięki dużej ilości górskich schronisk można pokonać całe Karkonosze z zachodu na wschód lub odwrotnie. Naturalnie, można także robić sobie krótsze wycieczki w góry. Każda z podgórskich miejscowości – np Piechowice, Jagniątków, Zachełmie, Przesieka, Borowice oraz naturalnie Szklarska Poręba i Karpacz posiada połączenie ze szlakami turystycznymi.

Szklarska Poręba i Karpacz to dwa miasta w Karkonoszach z rozbudowaną infrastrukturą narciarską, ale i w mniejszych miejscowościach znajdziemy mniejsze wyciągi narciarskie i stoki, czy szlaki dla narciarstwa biegowego.

Pogoda
MYSŁAKOWICE Pogoda
Noclegi w Karpaczu

noclegi w Karpaczu